четвъртък, септември 30, 2010
Експлоатацията на сграда е 4 пъти по-скъпа от нейното строителството
понеделник, август 02, 2010
Откриха най-скъпия хотел в света в Сингапур
Хотелът разполага с 2560 стаи, има множество магазини, театри, кина, музей и казино. Очаква се той да привлича по 70 000 посетители дневно, съответно 18 милиона души годишно. Мащабният проект е дело на архитекта Моше Сафдие. Хотелът трябваше да отвори врати през 2009 г., но липсата на работна ръка отложи дострояването му, пише БГНЕС.
В сряда вечерта, американската певица Даяна Рос пя пред 2500 знаменитости, присъствали на церемонията за откриването на хотела.
вторник, юни 22, 2010
Кръгла маса за бъдещето на панелните жилища
В срещата участваха кмета на Стара Загора Светлин Танчев и областният управител Мария Нейкова, посочват от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Рогачев обяви, че близо 2 млн. души у нас живеят в панелни жилища, а повече от 4 млн. души обитават многофамилни жилищни сгради в режим на етажна собственост. Той подчерта, че жилищният фонд в България, като цяло, се нуждае от обновяване, като, разбира се, най-уязвими са панелните сгради.
Зам.-министър Рогачев разгледа три аспекта на обновяването на многофамилните жилищни сгради – технически, юридически и финансов и подчерта, че в скоро време предстои приемането на Закона за етажната собственост.
На срещата беше представен и проектът „Демонстрационно обновяване на многофамилни жилищни сгради”. Той е съвместна инициатива на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Програмата на ООН за развитие. Целта му е да се разработи и тества за първи път в България пълния цикъл от обновителни дейности в многофамилни жилищни сгради. Проектът ще постави началото на Националната програма за обновяване на многофамилни жилищни сгради, ще създаде нормативната база за реализация на обновителните дейности у нас и ще създаде добри практики за изпълнението на операция “Жилищна политика” от първи приоритет на Оперативна програма “Регионално развитие”.
Първата фаза на проекта стартира през 2007 г. с обновяването на 5 многофамилни жилищни сгради, две от които в София и по една в Благоевград, Бургас и Габрово. Бюджетът за нея беше 3 млн. лв. 36 жилищни сгради от 13 общини са одобрени за съфинансиране по втората фаза, бюджетът за която е 10 млн. лв.
Зам.-министър Рогачев каза още, че бенефициентите ще получат субсидия до 20% от стойността на строително-ремонтните дейности по обновяването на отделните жилища. Собствениците ще получат и субсидия, изцяло покриваща обновителните дейности по общите части на сградата и междублоковите пространства.
сряда, май 05, 2010
Крепостта "Кракра" в Перник става туристически обект
Средновековната крепост „Кракра“ да бъде предоставена за управление на община Перник, гласува Общинският съвет. Решението се взема по предложение на Министерството на културата с цел превръщане на древната твърдина в привлекателно място за български и чуждестранни туристи.
Община Перник е спечелила проект по оперативна програма „Регионално развитие“ за реализиране на възстановителни работи на средновековната крепост, за подобряване на туристическите атракции и свързаната с тях инфраструктура. Проектът е на стойност 4,5 млн. лв. Предвижда се да бъдат реконструирани три древни храма, източната стена на крепостта, включително със зъберите на стените и двата бастиона, достигащи 12 метра височина. Предстои да бъде изграден демонстрационен център „Магията на вековете“, чието техническо изпълнение се подготвя в момента, както и атракцията „Звук и светлина“.
Повече от година община Перник работи по превръщане на твърдината на историческия хълм „Кракра“ в туристически продукт. Нощем крепостта е осветена и се забелязва от преминаващите по международния път София-Кюстендил. По подобие на европейските исторически обекти там е развят националният трибагреник.
понеделник, април 26, 2010
Увеличават се цените на жилищата в Перник
Средната пазарна цена на жилищата в града през първо тримесечие на 2010 г. е 844.33 лв./кв. м., което е увеличение с 4.5 лв./кв. м. в сравнение с последното тримесечие на 2009 г. Най-високи са средните цени във Варна - 1633.83 лв./кв. м., следвана от София-столица - 1558.33 лв./кв. м. и Бургас -1246.64. лв./кв. м.
Във Варна и Пловдив са отчетени по-слаби понижения – съответно с 5,2% и с 3,6%. Спрямо същия период на миналата година спадът на средните пазарни цени на жилищата в столицата към края на март 2010 г. е 18,8%.
Индексът обобщава движението на средните пазарни цени на различните типове жилищни имоти в различните райони и се базира на данни за реално сключени сделки по продажна цена.
сряда, април 14, 2010
Празните жилища се продават по-трудно
Вместо това те започвали да се чудят за евентуалните причини жилището да е на пазара – развод, финансови затруднения и други сценарии, както и да се замислят за всеки възможен дефект на имота.
Дребни недостатъци като дупки от пирони или износени настилки стават много по-забележими, когато имотът е празен.
Освен това необитаваният дом позволя да се натрупа прах, а въздухът е застоял, което съкращава продължителността на огледите и намалява възможността за продажба.
Поради всички тези фактори има тенденция потенциалните купувачи да предлагат ниски цени за празни жилища. В други случаи пък дори не са склонни изобщо да отправят оферта, защото необитаваните имоти не им позволяват да създадат емоционална връзка с имота. Възможно е също да не успеят да си представят как мебелите им ще се впишат в стаята, поради което губят интерес, обясняват специалисти по предварителна подготовка на имоти за продажби.
понеделник, март 15, 2010
В Перник се строи въпреки кризата
Това съобщи директорът на Териториалното статистическо бюро в Перник Валентина Стоянова, цитирана от Фокус. В сравнение с предходното тримесечие на 2009 г. сградите са с четири повече, а броят на жилищата в тях се увеличава с 41. В сравнение с четвърто тримесечие на 2008 г. броят на жилищата в региона се запазва.
През 2009 г. в областта са построени общо 117 жилища, което е с 95 по-малко от предходната година. С 57 квадратни метра средна полезна площ на едно новопостроено жилище област Перник е на едно от последните места в страната. Най-голяма средна полезна площ е регистрирана в област Габрово - 132,6 квадратни метра.
понеделник, март 08, 2010
Собственост - основни понятия
Законът за собствеността не съдържа дефиниция за понятието собственост. Без да има изрична формулировка, Законът осигурява на собственика следните права:
Да ползва своята вещ (под "вещ" се разбира и "имот"). Ако някой пречи на собственика да упражнява това свое право, Законът му дава възможност да се отнесе до съда или до друг държавен орган и да бъде прекратено всяко неоснователно действие.
Да получава плодовете от собствената вещ. Под плодове юристите разбират както естествените, така и гражданските продукти от вещите (селскостопанска продукция, наеми от имоти, и др.).
Да се разпорежда със своята вещ - да я продава, подарява, заменя, завещава.
Правото на собственост е едно от вещните права и има абсолютен характер. Собственикът е в правото си да иска, от което и да е лице, да не се смущава собствеността му, да не му се пречи да ползва своята вещ, да прибира плодовете от нея, и т.н.
Например в отсъствие на собственика някой е завладял недвижимия му имот, а след това го е отстъпил на друго лице. Собственикът може да поиска от съда да отстрани това друго лице, макар че то не е извършило отнемането.
Или друг случай: продава се чужд имот или не изцяло свой имот. Съвсем ненужно собствениците водят дела, за да атакуват сделката между Продавача и Купувача. Вече се е наложила практиката, която дава право на Собственика да предяви иск за собственост направо срещу Купувача. Това следва от абсолютния характер на правото на собственост. Собственикът си търси вещта от този, у когото се намира тя. В този случай Купувачът може по свое усмотрение да привлече в делото лицето, което му е продало чужд имот, за да получи сумата, която е броил, както и направените разноски по прехвърлянето и обезщетение за понесените вреди.
В един по-стар закон има следното определение за собственост: “Собствеността е правото на ползване с вещите по най-безусловен начин, стига само да се не прави с тях някое употребление, което законите или правилниците забраняват.” Днешният закон не отрича правилността на тази дефиниция. Тя е близка до съзнанието на всеки юрист или гражданин. Старата максима е в сила и днес, и то в много по-голяма степен отколкото по времето, когато е била записана в закона. Според новото определение правото на собственост е абсолютно, но... ”стига само да не се прави с тях (вещите) някое употребление, което законите или правилниците забраняват”.
Ограниченията на правото на собственост са напълно разбираеми. Те идват, както от нормативни актове, така и от възможността Собственикът сам да ограничи правото си на собственост.
Ето няколко примера:
Притежавате незастроен парцел. Той не може да се застрои, ако проектът не е съобразен с предписания за даден квартал начин на застрояване.
Съществуващите норми за посаждане на дървета на определено разстояние от имота на съседа също ограничават правото на собственост. Така е и когато се налага да дадете на Собственика на съседен имот достъп през вашия за извършване на определен вид работа.
Когато продавате или дарявате своето жилище може да запазите правото да го ползвате за определен срок или до смъртта си. Правото на новия Собственик е ограничено от запазеното право на стария.
В чл. 17 (2) от Конституцията на Република България е отразено, че “Собствеността е частна и публична”.
В чл. 2 от Закона за собствеността се подчертава, че всички форми на собственост са равнопоставени и “се ползват с еднакви възможности за развитие и закрила” и че ”собствеността принадлежи на държавата, на общините, на кооперациите и други юридически лица и на граждани”.
Общинската собственост се определя със закон. Към нея спадат: горите и земеделските земи, водоизточниците, включително и минералните води, които се ползват от съответната община, водоемите, заедно с прилежащите към тях плажове, кариерите от местно значение, незастроените парцели и имотите в селищните територии, предназначени за обществено и жилищно строителство, придобити чрез отчуждително производство, местните пътища и улици, паркинги, зелените площи, общинските жилища, обектите за общо ползване в селищата, съоръженията от техническата инфраструктура.
Общинската собственост е:
Публична - това са имотите, обявени по установения ред за паметници на културата от местно значение, както и тези, предназначени за осъществяване на функциите на органите на местното самооправление и местната администрация и за трайно задоволяване на обществените потребности от общинско значение.
Частна - всички останали общински имоти и вещи.
Земните недра и съдържащите се в тях подземни природни богатства са изключителна държавна собственост.
ДОБРЕ Е ДА СЕ ЗНАЕ
В класическия случай правото на собственост включва владение, ползване, разпореждане.
Вещното право на собственост е до толкова абсолютно, до колкото това е позволено от закона или не е ограничено по волята на самия Собственик.
ВАЖНО!
Частни имоти вече ще могат да се отчуждават за обществени нужди само след като собственикът даде съгласие за това (промяна в Закона за общинската собственост, приета през м. октомври 1999 г.)
Имоти от 1001Line.com
Едва 20 блока са регистрирали домсъвети в Перник
Домоуправителите се избират на общо събрание на живеещите. Повечето от големите кооперации в Перник имат приети правилници за вътрешния ред, но проблемът е, че както съставите на домсъветите, така и правилниците не били заверени нотариално. Това създавало трудности при вземане на мерки спрямо нарушителите, коментират председатели на блоковите ръководства.
вторник, февруари 23, 2010
Кредитите за покупка на жилище продължават да се увеличават и през януари 2010 г.
Данните показват, че в момента банките отпускат повече нови жилищни кредити, отколкото са погашенията по съществуващите, и като цяло обемът на тези кредити се увеличава.
В последните години само през януари 2009 г. беше отчетен спад в кредитния портфейл на банките, който възлезе на 0,06% и вероятно е резултат от погасяването на краткосрочните мостови жилищни кредити.
Въпреки увеличението на жилищните кредити през януари 2010 г. през месеца се отчита спад на редовните жилищни кредити с 64 млн. лв. до 7,46 млрд. лв., тъй като лошите и преструктурираните кредити се увеличават със 78 млн. лв. за месец до 947 млн. лв. към 31 януари 2010 г.
Така лошите и преструктурирани жилищни кредити достигат дял от 11,26% към 31 януари 2010 г., спрямо едва 2,77% 12 месеца по-рано.
четвъртък, февруари 18, 2010
Пазарът на имоти в Перник се оживява
петък, февруари 12, 2010
До 30 юни се удължава срокът за свикване на общи събрания в блоковете
Според закона, който влезе в сила от 1 май 2009 г., в шестмесечен срок в сградите в режим на етажна собственост трябваше да се проведат общи събрания, когато такива не са провеждани повече от година.
Измененията предвиждат още до края на годината кметът на общината или на района да организира провеждането на общи събрания и избор на управителни органи в сградите в режим на етажна собственост, когато не са свиквани такива събрания.
След това справка за регистрираните сгради и входове в режим на етажна собственост трябва да бъде подадена до министъра на регионалното развитие и благоустройството.
четвъртък, февруари 11, 2010
До 30 юни се удължава срокът за свикване на общи събрания в блоковете
Според закона, който влезе в сила от 1 май 2009 г., в шестмесечен срок в сградите в режим на етажна собственост трябваше да се проведат общи събрания, когато такива не са провеждани повече от година.
Измененията предвиждат още до края на годината кметът на общината или на района да организира провеждането на общи събрания и избор на управителни органи в сградите в режим на етажна собственост, когато не са свиквани такива събрания.
След това справка за регистрираните сгради и входове в режим на етажна собственост трябва да бъде подадена до министъра на регионалното развитие и благоустройството.
Инвестициите в имоти през 2010
По отношение на типове имоти, вниманието на инвеститорите ще продължи да бъде насочено към качеството, локацията, сградите и наемателите, сочи ново проучване. На бизнес сегмента сред инвеститорите най-популярни видове активи ще бъдат офис сгради в градските центрове, търговски имоти на големите търговски улици, както и търговски центрове.
Инвестициите в жилищни имоти също са сред предпочитаните. Въпреки че общите предпочитания са насочени към традиционните активи, някои нишови сегменти продължават да генерират интерес, макар и ограничен. Сред тях са студентски общежития, складови площи за собствено ползване, старчески домове, социални домове, здравни учреждения и инфраструктурни проекти.
Всякакъв вид „зелени проекти“ също набират все повече значимост, особено на територията на ЕС, където е в процес въвеждането на задължителни стандарти за енергийна ефективност на сградите.
Според участниците в анкета на Urban Land Institute (ULI) и PricewaterhouseCoopers този тип проекти трябва да станат част от ДНК-то на целия строителен бизнес.
Експертите, взели участие в анкетата дават няколко ключови съвета, свързани с модела и типовете инвестиции, към които купувачите и институционалните инвеститорите в имоти да се придържат през 2010 г.
Според специалистите е добре да се избягват сложни инвестиционни схеми. Разумно е инвеститорите да се придържат към ясни и прости сделки с имоти, които са понятни за всички страни.
Традиционни инвестиции
Най-добрите покупки са свързани с традиционни типове активи на големи и ликвидни пазари.
Развитие на проекти
За онези, които имат смелостта да рискуват, експертите препоръчват сега да инвестират в строителни терени и да започнат да изграждат портфолио от проекти. Като най-добри се определят жилищният сегмент и този на проектите със смесено предназначение.
Дългово финансиране
Участниците в анкетата препоръчват на институционалните инвеститори да обмислят закупуването на банка или създаването на кредитираща платформа. Сега е много подходящ момент за отпускане на кредити към пазара на имоти. Този съвет е в сила в случаите, в които въпросните институционални инвеститори разполагат с необходимата експертиза и нямат задължения и други ограничения вследствие на кредитната криза. Стойностите на имотите сега са ниски и разликата между цената на капиталите и маржовете по кредитите е възможно най-добра. Друга изгодна инвестиционна възможност е закупуването на проблемни дългови активи на значително понижени цени.
Зелени проекти
Недвижимите имоти са в авангарда при борбата с промените в климата. Настъпи моментът, в който все повече хора осъзнават, че социалната и екологичната отговорност са пряко свързани с икономиката, сочат резултатите на проучването. Има основание да се смята, че този тип проекти крият добър инвестиционен потенциал и ще стават все по-популярни за в бъдеще.
investor.bg