понеделник, април 26, 2010

Увеличават се цените на жилищата в Перник


Индексът на пазарните цени на жилищата за първо тримесечие на 2010 г. спрямо четвърто тримесечие на 2009 г. за град Перник е 100.5%, т. е. средното увеличение на пазарните цени на жилищата в областния град е 0.5%.

Средната пазарна цена на жилищата в града през първо тримесечие на 2010 г. е 844.33 лв./кв. м., което е увеличение с 4.5 лв./кв. м. в сравнение с последното тримесечие на 2009 г. Най-високи са средните цени във Варна - 1633.83 лв./кв. м., следвана от София-столица - 1558.33 лв./кв. м. и Бургас -1246.64. лв./кв. м.

През първото тримесечие на 2010 г. средните пазарни цени, на които се реализират сделки с жилища в София, са спаднали с 6,5% спрямо края на 2009 г., сочи индексът на компанията за брокерски и консултантски услуги за недвижими имоти Райфайзен Имоти.

Във Варна и Пловдив са отчетени по-слаби понижения – съответно с 5,2% и с 3,6%. Спрямо същия период на миналата година спадът на средните пазарни цени на жилищата в столицата към края на март 2010 г. е 18,8%.

Индексът обобщава движението на средните пазарни цени на различните типове жилищни имоти в различните райони и се базира на данни за реално сключени сделки по продажна цена.

„В началото на 2010 г. активното търсене на жилища е насочено основно към новопостроените и завършени имоти. Затова цените в този сегмент се задържат сравнително по-стабилни. Подобряващите се оферти за кредитиране започват да действат стабилизиращо на пазара”, коментира Иван Велков, управител на компанията.

НСИ

сряда, април 14, 2010

Празните жилища се продават по-трудно

Аргументите за предварителна подготовка и подреждане на даден жилищен имот, преди да бъде показан на потенциални купувачи, се базират основно на считани за недостатъци характеристики на празните и неподготвени имоти.
Привържениците на предварителната подготовка на имотите обясняват, че празният дом разсейва потенциалните купувачи от фокусирането върху самия имот.
Вместо това те започвали да се чудят за евентуалните причини жилището да е на пазара – развод, финансови затруднения и други сценарии, както и да се замислят за всеки възможен дефект на имота.
Дребни недостатъци като дупки от пирони или износени настилки стават много по-забележими, когато имотът е празен.
Освен това необитаваният дом позволя да се натрупа прах, а въздухът е застоял, което съкращава продължителността на огледите и намалява възможността за продажба.
Поради всички тези фактори има тенденция потенциалните купувачи да предлагат ниски цени за празни жилища. В други случаи пък дори не са склонни изобщо да отправят оферта, защото необитаваните имоти не им позволяват да създадат емоционална връзка с имота. Възможно е също да не успеят да си представят как мебелите им ще се впишат в стаята, поради което губят интерес, обясняват специалисти по предварителна подготовка на имоти за продажби.

investor.bg